2016-03-10 11:00:45[UPDATES]

Nominations for The 23rd Shanghai TV Festival

 

Best TV Series (China)
1 The Story of Late Premier Zhou Enlai
2 The Good Fellas
3 To Be A Better Man
4 Ode to Joy
5 Feather Flies to the Sky
6 Marshal Peng Dehuai
7 In the Name of People
8 A Love for Separation
9 Chinese Style Relationship
10 The Last Visa

 

Best Director
1 Kong Sheng、Jian Chuanhe, Ode to Joy
2 Li Lu, In the Name of People
3 Shen Yan、Liu Haibo, Chinese Style Relationship
4 Wang Jun, A Love for Separation
5 Yu Ding, Feather Flies to the Sky

 

Best Screenplay
1 He Qing, A Love for Separation
2 Shen Jie, Feather Flies to the Sky
3 Yuan Zidan, Ode to Joy
4 Zhang Lei, Chinese Style Relationship
5 Zhou Meisen, In the Name of People

 

Best Actor in a Leading Role
1 Chen Jianbin , Chinese Style Relationship
2 Huang Lei, A Love for Separation
3 Sun Honglei, To Be A Better Man
4 Zhang Yi, Feather Flies to the Sky
5 Zhao Youting, Eternal love

 

Best Actress in a Leading Role
1 Hai Qing, A Love for Separation
2 Jiang Xin, Ode to Joy
3 Liu Tao, Ode to Joy
4 Ma Yili, Chinese Style Relationship
5 Yin Tao, Feather Flies to the Sky

 

Best Actor in a Supporting Role
1 Jin Dong, Ode to Joy
2 Wu Gang, In the Name of People
3 Zhang Luyi, Sparrow
4 Zhang Zhijian, In the Name of People
5 Zhao Lixin, Chinese Style Relationship

 

Best Actress in a Supporting Role
1 Dilraba, Eternal love
2 Guan Xiaotong, To Be A Better Man
3 Hu Jing, In the Name of People
4 Wang Ziwen, Ode to Joy
5 Yang Zi, Ode to Joy

 

Best Foreign TV Series/Serial
1 Candice Renoir, France
2 Outlander, USA
3 The Red Door, Italy
4 The Full-Time Wife Escapist, Japan
5 Billions, USA

 

Best Foreign TV Film/Miniseries
1 Roots, USA
2 Redemption Road, Germany
3 Hotel Sacher, Austria
4 Sherlock, UK
5 Victoria, UK

 

Best Documentary Series
1 Planet Earth II, UK
2 The Canary Islands, Austria
3 Life Matters, China
4 TIME: The Kalif Browder Story, USA
5 For and against: what do you think?, Argentina

 

Best Documentary
1 THE RETURN, Sweden
2 Iron Jungle-Nature's Return to the Ruhr Valley, Germany
3 Farmer/Veteran, USA
4 Through the Eyes of the Photographer, Czech Republic
5 BLANK LANDS, Itlay

 

Best Animation
1 ACCA: 13-Territory Inspection Dept, Japan
2 Ernest & Celestine, France
3 Revolting Rhymes, UK
4 Jingliks, Russia
5 The Dragon Dentist, Japan
6 Chi’s Sweet Adventure, Japan
7 Rainbow Chicks, China
8 Dream Chapter of Stars’ Dream, China
9 We Bare Bears, USA
10 Clangers, UK

 

Best Seasonal Variety
1 Go Fighting
2 Come on! To the future
3 Letters Alive
4 Crossover Singer
5 The Reader
6 Come Sing with Me
7 Takes a Real Man
8 The Chinese Classical Poems Quiz Show
9 Sing! China
10 The Brain

 

Best Weekly Variety
1 Waiting for Me
2 Voice
3 Happy Camp
4 I’m a Doctor
5 Yi Zhan Dao Di